Ana Sayfa Müşteri Danışma Hattı
 
Ikon ŞAYPA ERİKLİ AVM Yİ BÜLENT ARINÇ AÇTI
    Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Her şey tozpembe değil belki ama Türkiye kendi ayakları üzerinde yükseliyor'' dedi.

    Mağazalar zincirine yenilerini eklemeye devam eden Şaypa’nın Erikli’deki Maxima Mağazası, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açıldı. Şaypa Erikli’de açtığı yeni mağazasıyla başarısını zirveye taşımaya devam ediyor. Arınç, Bursa'da merkez Yıldırım ilçesine bağlı Erikli Mahallesi'nde, Şaypa'nın 44. şubesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Şaypa'yı kuran ailenin bugüne kadar çok güzel hizmetler yaptığını ifade ederek, böyle bir mağaza ile de şimdilik 250, sonra 500 kişi olmak üzere toplam 750 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

    Bu tür açılışların, ülke ekonomisi adına güzel olduğunu dile getiren Arınç, Türkiye'de ekonominin özellikle son 10 yılda büyük gelişme gösterdiğine dikkati çekti.

    Arınç, Türkiye'nin büyüyüp güçlendiğini, paranın değerinin, milli gelirin arttığını belirterek, ''Geçmişe bakarak söylüyorum ki; bugün geldiğimiz nokta, 10 yıl öncesine göre, hamdolsun 100 misli daha iyidir. Herkes cebindeki paranın, elindeki kazancın, bugün bu kazançla neler alabileceğinin hesabını yaptığında sözlerimin gerçek olduğu anlaşılacaktır'' diye konuştu.

    ''Türkiye'de, elbette halen yoksulluk ve işsizliğin olduğunu, bazı kesimlerde, 'benim kazancım daha az, daha gelişmek istiyorum' diyenlerin de bulunabileceğini'' söyleyen Arınç, şöyle devam etti:

    ''Bunları inkâr etmiyoruz ama Türkiye geliştikçe yoksulluğu, fakirliği ortadan kaldıracağız. İşsizliği de inşallah en asgari seviyeye indireceğiz. Bugün bütün Avrupa ülkeleri, küresel ekonomik krizin içinde. Amerika'dan yayılan, Avrupa'yı içine alan, üç senedir devam eden ekonomik krizde, İspanya'da, Portekiz'de, Yunanistan'da, İzlanda'da işsizlik oranı yüzde 20'lerin üzerindedir. Türkiye'de ise yüzde 14 olan işsizlik, şu anda 4 puan düştü, yüzde 10'lar seviyesine geldi. Allah kısmet ederse alacağımız tedbirlerle bu işsizliği de yüzde 5'e düşürmeyi hedefledik. Tamamen yok etmek mümkün değil, çünkü biz her yıl 500 bin yavrumuzla kucaklaşıyoruz. Bu yüzden 500 bin kişiye bu yıl iş bulsak sıfır noktasındayız. Üretimi artırarak, ekonomiyi geliştirerek, kapasiteyi çoğaltarak, işsizliği puan puan aşağıya düşüreceğiz. Bunların dışında kalanlar da asgari ihtiyaçlarını karşılayacak noktada, inşallah medeni bir insan gibi yaşayacaklar.''

''BORÇLANMA GEREĞİ DUYMUYORUZ''

    Arınç, 2010 rakamlarının Türkiye'nin yüzde 9 büyüdüğünü gösterdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

    ''Bu büyüme hızı, Türkiye'yi dünyadaki ilk beş ülke arasına soktu. Bütün sektörlerde büyük bir gelişme var. Tüketicilerin de düşük enflasyon içinde, aldıkları parayla daha iyi geçinebileceklerini düşünmemiz lazım. Türkiye, yüzde 30-36 ve 40'lık enflasyondan bugün tek haneli rakamlara indi, yüzde 3-4'ler telaffuz ediliyor. 10 yıl önce, Türkiye'de satın alacağınız bir malın fiyatı, günde üç kez değişirdi, sabah giderdiniz, 'öğleden sonra gelin', öğleden sonra giderdiniz, 'akşamüstü gel, fiyat belli olmadı' derlerdi. 10 yıl önce sokaktaki bir simit satıcısı, bir ayakkabı boyacısı bile bir emekli maaşını aldığında, bürokraside çalışan bir beyefendi maaşını aldığında doğruca döviz bürosuna koşar parasını dolara çevirirdi, çünkü dolar sürekli artar, TL değer kaybederdi. Güya dolara çevirmekle enflasyon ekonomisinde parasını muhafaza edeceğini düşünürdü. Bunları hepimiz yapardık. Şimdi bu döviz bürolarında simitçi simit parasını, memur maaşını dövize çevirmiyor. Çünkü TL, altı sıfırını attı. Tek başına bir TL, neredeyse bir dolar değerinde, değer kazandı. Esnafın, çiftçinin aldığı kredinin faizleri, tüketici ve konut kredilerinin faizleri yüzde 1'lerin altına düştü. Eskiden devlet hazinesinde para bulamaz, borçlanmaya çıkardı. Tahvil ihraç ederdi. Ne kadar yüksek faizle bu tahvilleri satardı biliyor musunuz? Yüzde 139 ile. Böylesine bir kısır döngü içindeydik. Bugün böyle bir borçlanma gereği duymuyoruz. Her şey toz pembe değil belki ama Türkiye kendi ayakları üzerinde yükseliyor. Geleceğe dönük ümidimiz her geçen gün büyüyor, artıyor.''

“BEN DE ŞAYPA’DAN ALIŞVERİŞ YAPIYORUM”
 
   Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Şaypa’nın kaliteli ve ucuz ürünler satan önemli bir alışveriş merkezi olduğunu kaydederek, “Bende Şaypa’dan alışveriş yapıyorum. Kendileri hem uygun fiyatlarla ürünler satıyorlar hem de kaliteden asla taviz vermiyorlar” dedi.

   Şaypa’nın sosyal sorumluluk projelerinde de üzerine düşen görevi her zaman yerine getirdiğini belirten Altepe, belediye ve diğer kurumlarla birlikte güzel birliktelikler yapan Şaypa’nın yeni mağazasının Bursa’ya ve Yıldırım’a hayırlı olmasını diledi.

“BURSA HALKINA BORCUMUZU İSTİHDAM YARATARAK ÖDÜYORUZ”

    Şaypa Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır Şaylı da Bursa’dan kazandıklarını yine Bursa’ya yatırım yaparak ve istihdam oluşturarak geri ödediklerini vurguladı. Bursa markasına hizmet etmek amacında olduklarının altını çizen Şaylı, “Hizmet ettiğimiz çevreile kazandıklarımızı paylaşıyoruz. Şaypa olarak inanıyoruz ki ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitim alanında Bursa’ya yapacağımız her katkı ve oluşacak güçlü şehir ekonomisi bu çevrede yaşayan ve ticaret yapan her kesime kazanç refah ve mutluluk olarak geri dönecektir” diye konuştu.
Şaylı, samimi ve dürüst bir iletişim ile Şaypa marka değerinin artırıldığını, hem cana hem cebe yakın’ ilkesiyle perakende sektöründe fark yaratarak yerel perakende sektöründe lider konuma geldiklerini kaydetti.

    Daha sonra açılışını yaptığı Şaypa Erikli Maksima’yı gezen Arınç, kendisine ikram edilen lokumu protokoldekilere eliyle yedirdi.
Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve çok sayıda davetli katıldı.